NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Великотърновският Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" започва новия сезон с две премиери и турне
3307
Творчески отражения

Великотърновският Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" започва новия сезон с две премиери и турне

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция. През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе. Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев. Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември

| 09 Септември 2024, 16:36 ч.
Великотърновският Музикално-драматичен театър
Великотърновският Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" започва новия сезон с две премиери и турне
Снимка © DFA

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП. 

Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.

Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.

Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта.    Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер

Мила Роберт е съавтор на дебютиращия певец Мишел в написването на музиката и текста за първата му песен, съобщават от „Орфей мюзик“.

По думите им „Дай ми сила“ е искрена и болезнена изповед на младия артист, и опит от негова страна да остави зад себе си тежките моменти от миналото си. 

„Това не е просто песен за мен. Това е моята лична история. Когато бях дете, минавах през трудни моменти, неразбирателства. Трудно приех себе си, защото имах ниско самочувствие и често чувах, че не съм достатъчно талантлив. Израснах в страх - да изразявам себе си, да общувам, да показвам чувствата си. Това беше тежък период, но музиката винаги ми помагаше. Именно тази песен е ключът към вътрешния ми свят, който започнах да ценя и изграждам наново. Придобих самочувствие и вече прием

Наградата на Община Габрово в Национално триенале „Мостове“ 2024 бе присъдена на Иво Бистрички,  стана ясно на откриването на изложбата и награждаването днес в Художествена галерия „Христо Цокев“ Габрово. 

Наградата на Министерство на културата получи Светослава Георгиева, Наградата на Съюза на българските художници бе присъдена на Атанас Тотляков, Художествена галерия „Христо Цокев“ даде три награди на Андрей Янев, на Мартина Караиванова, в категория млад автор на Илкер Даналов и съвместната награда на галерията и СБХ бе присъдена на Самуил Стоянов. 

„Културата е красивата еманация на човешката цивилизация. Изкуството, като форма на изведени качествени стойности и като висша човешка дейност, е онази жизненоважна съставка, без която култура не би имало. В историята на човечеството няма общество, което, независимо

Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.

На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.

Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.

На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников. 

Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до

Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, ще бъде излъчен на 24 октомври в Балната зала на Софийския дворец (НХГ), съобщават организаторите.

Филмовата лента е озаглавена „Обединителят“ и е част от документалната поредица „Владетелите на третото българско царство“. Продуцент на поредицата е фондация „Българска памет – Братя Диневи“, а неин автор е историкът Мълвина Господинова. На събитието ще присъстват синът на Борис Трети Симеон Сакскобургготски и членове на семейството му. 

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

/ВСР

През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев.

Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември.

Спектакълът е създаден по оригиналния текст на Добри Войников и музиката на Дечо Таралежков. Негов режисьор е Борис Дюлгеров, който е автор и на сценария, а диригент е Васил Вълчев.

Артистите от МДТ "Константин Кисимов" ще гостуват на същата сцена и на 12 септември с комедията „Не сме от тях“ по разказите на Чудомир. Спектакълът е носител на наградата „Комедиен хит на сезона 2023“ на Фондация „Чудомир“.

Орлин Горанов заедно с оркестъра и солистите на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново ще представят концерта “Дихание” на разградска сцена.

Музикалният спектакъл е на 25 ноември в Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров.

Концертът обединява в програмата си мюзикъл, оперета и български музикални шедьоври. Програмата включва произведения от Йохан Щраус (син), Имре Калман, Мич Лий, Фредерик Лоу, Алън Менкен, Ленард Бърнстейн, Андрю Лойд Уебър, които ще звучат под диригентската палка на Васил Вълчев. 

Орлин Горанов ще изненада публиката с изпълнения на обичани дуети от оперетата „Царицата на чардаша” на Калман, песен и дует от мюзикъла „Човекът от Ла Манча”, както и с популярни песни от своя репертоар. В дуетните превъплъщения негови партньори на сцената ще бъда

Съвместна изложба „Палитра“ бе открита в Търговище, като представя преподаватели-художници от партньорски университети в Шумен и Истанбул. 

Домакин на експозиция е Художествена галерия „Никола Маринов“. В нея са подредени повече от 70 платна на общо 16 творци.

Представени са шестима автори от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и десет от университета „Гилешим“ в Истанбул. Показани са творби на живописта, графиката, дигитални принтове.

Куратори на изложбата са съответно проф. Димитър Чолаков от българското висше учебно заведение и проф. д-р Исмет Чавушоглу от партньорския университет.

Събитието откри директорът на галерията в Търговище Пламен Проданов. Той обяви, че чрез изложба „Палитра“ пространството на Художествена галерия „Никола Маринов“ става пресечна т

Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж. 

Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.

Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.

Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ

Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.

По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.

В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.

Картина, намерена от вехтошар в изба в Капри, Италия, преди повече от 60 години, може да се окаже творба на Пикасо, съобщи ДПА. 

Десетилетия наред картината е висяла в евтина рамка на стена в дома на търговеца. Настоящите собственици са се допитали до експерти, които са им казали, че асиметричният портрет на жена е вероятно да се окаже творба на Пикасо. 

Вестник "Ил Джорно" съобщава, че анализът на експертите от швейцарската фондация "Аркадия" показва, че подписът на Пикасо е автентичен.

Луиджи Ла Росо от Помпей е почиствал избеното помещение на вила в Капри през 1962 г., когато е открил навитата на руло картина. Той я е взел със себе си и я е окачил в дома си. Синът му Андреа е казал пред репортери, че майка му е мразила картината, намирала я е за "грозна" и е искала да я махне от стената в дома.

"Родителите ми бяха обикновени хора, не знаеха

Тази година актрисата Стефка Златкова, която участва в него, спечели приза за най-добра женска роля от Първия фестивал на комедийните спектакли „Чудото“ в Павел баня.

През месец септември Великотърновският театър за първи път ще представи в турне своя нов спектакъл „Крадецът на праскови“. Героите от едноименната повест на Емилиян Станев оживяват на театралната сцена точно 60 години след създаването на филма на Въло Радев.

Новата интерпретация на произведението на бележития великотърновец прави режисьорът Бойко Илиев, който е автор и на драматизацията на текста.

На 18 септември постановката ще бъде представена в Радомир, на следващия ден – в Етрополе, а на 25 септември – в зала „Борис Христов“ в Пловдив. На 25 септември екипът на

МДТ ще зарадва и детската публика в града под тепетата със спектакъла „Пипи дългото чорапче“.

Първият премиерен спектакъл на Великотърновския театър за новия творчески сезон е операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт. В новото оперно заглавие участват солисти, оркестър, хор и балет на МДТ „Константин Кисимов“, а диригент-постановчик е маестро Георги Патриков.

Специално за репетициите в старата столица пристигнаха артисти от Китай, Сърбия, Русия, Северна Македония и различни оперни театри в България, които са избрани след кастинг.

Операта „Сватбата на Фигаро“ ще бъде представена пред публика на 3 октомври в голяма зала на МДТ "Константин Кисимов". Режисьор на спектакъла е Петко Бонев, над сценичния дизайн и костюмите работи Ася Стоименова, а с 3D мапинга се е заела Лора Руневска – elektrick me. В постановъчния екип участват още хореографът Катя Богданова, хормайсторът Яница Първанова, концертмайсторът Мария Павлова, корепетиторите Росица Тарапанова и Кристияна Абрашева. Помощник режисьор е Румяна Атанасова.

На 10 октомври в голяма зала на МДТ е премиерата на пиесата „През октомври без теб“ от Константин Илиев. Спектакълът е копродукция на Великотърновския театър с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. В него участват студенти от класа по актьорско майсторство на проф. Пламен Марков, а в ролята на бай Минко ще е звездата на МДТ Иван Митев. Режисьор на пиесата е проф. Марков, художник е проф. Мира Каланова, а музиката е на Петя Диманова. Сценографията е дело на студенти от класа по сценография на проф. Каланова.

От културната институция посочиха, че приходите й от продадени билети за първото полугодие на 2024 година са над 270 000 лв. За шестте месеца артистите са изиграли 62 представления, 14 от които са били на собствена сцена, а 48 - в турне в 30 града на страната. Те са гледани от 16 312 души публика. Отчетът показва още, че най-много зрители и най-големи приходи в размер на 87 139 лв. за първото шестмесечие са реализирани от концерта „Дихание“ с участието на Орлин Горанов. След това се нарежда спектакълът „Не сме от тях“, създаден по разказите на Чудомир. Той е игран 10 пъти, а приходът от продадени билети възлиза на 52 122 лв.

През месец юли МДТ "Константин Кисимов" продължи с активната си дейност. Оркестър и солисти представиха в няколко града на България концертите „Симфонично пътешествие“, „Балканика“ и „Дихание“, в които участват популярни и обичани родни изпълнители. Същия месец бе направена премиера и на операта "Страната на усмивките" на Франц Лехар. Няколко дни по-късно тя стана част и от деветото издание на Летен оперен фестивал „Сцена на вековете“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 17:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
3307
Творчески отражения

Великотърновският Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" започва новия сезон с две премиери и турне

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

| 09 Септември 2024, 16:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Великотърновският Музикално-драматичен театър
Великотърновският Музикално-драматичен театър "Константин Кисимов" започва новия сезон с две премиери и турне
Снимка © DFA

Екипът на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) във Велико Търново започва новия творчески сезон с две премиерни заглавия и турне в четири града, съобщиха от пресцентъра на културната институция.

През септември артистите ще гостуват на сцени в Бургас, Пловдив, Радомир и Етрополе.

Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП. 

Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.

Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.

Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта.    Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер

Мила Роберт е съавтор на дебютиращия певец Мишел в написването на музиката и текста за първата му песен, съобщават от „Орфей мюзик“.

По думите им „Дай ми сила“ е искрена и болезнена изповед на младия артист, и опит от негова страна да остави зад себе си тежките моменти от миналото си. 

„Това не е просто песен за мен. Това е моята лична история. Когато бях дете, минавах през трудни моменти, неразбирателства. Трудно приех себе си, защото имах ниско самочувствие и често чувах, че не съм достатъчно талантлив. Израснах в страх - да изразявам себе си, да общувам, да показвам чувствата си. Това беше тежък период, но музиката винаги ми помагаше. Именно тази песен е ключът към вътрешния ми свят, който започнах да ценя и изграждам наново. Придобих самочувствие и вече прием

Наградата на Община Габрово в Национално триенале „Мостове“ 2024 бе присъдена на Иво Бистрички,  стана ясно на откриването на изложбата и награждаването днес в Художествена галерия „Христо Цокев“ Габрово. 

Наградата на Министерство на културата получи Светослава Георгиева, Наградата на Съюза на българските художници бе присъдена на Атанас Тотляков, Художествена галерия „Христо Цокев“ даде три награди на Андрей Янев, на Мартина Караиванова, в категория млад автор на Илкер Даналов и съвместната награда на галерията и СБХ бе присъдена на Самуил Стоянов. 

„Културата е красивата еманация на човешката цивилизация. Изкуството, като форма на изведени качествени стойности и като висша човешка дейност, е онази жизненоважна съставка, без която култура не би имало. В историята на човечеството няма общество, което, независимо

Драматично-кукленият театър в Силистра ще подари на публиката две безплатни представления този месец. Това съобщиха от културната институция.

На 15 септември най-малките зрители ще могат да гледат куклената пиеса „Работна Мецана“ по едноименната приказка на Леда Милева. Драматизацията и постановката са на Теодора Попова-Лазарова, сценографията – на Диана Тодорова-Узунова, музиката- на Гергана Василева. Участват актьорите Елена Кешишева, Мима Дапкова и Недялко Неделчев.

Представлението е по повод празника на Силистра – Кръстовден.

На 22 септември - Ден на независимостта на България, по инициатива на кмета Александър Сабанов силистренските театрали ще изиграят комедията "Криворазбраната цивилизация" по Добри Войников. 

Сценичната адаптация и постановката са дело пловдивския режисьор Ивомир Игнатов – Кени. По думите му до

Документален филм, посветен на 130-годишнината от рождението на цар Борис Трети, ще бъде излъчен на 24 октомври в Балната зала на Софийския дворец (НХГ), съобщават организаторите.

Филмовата лента е озаглавена „Обединителят“ и е част от документалната поредица „Владетелите на третото българско царство“. Продуцент на поредицата е фондация „Българска памет – Братя Диневи“, а неин автор е историкът Мълвина Господинова. На събитието ще присъстват синът на Борис Трети Симеон Сакскобургготски и членове на семейството му. 

Борис Трети е роден на 30 януари 1894. Той е цар на България от коронацията си на 3 октомври 1918 до смъртта си на 28 август 1943 г. Син е на цар Фердинанд Първи, който абдикира в негова полза след поражението на България през Първата световна война. 

/ВСР

Първите премиерни спектакли за сезона са на операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт и на пиесата „През октомври без теб“ на Константин Илиев.

Септемврийското турне на Великотърновския театър стартира с мюзикъла „Криворазбраната цивилизация“, който ще бъде представен в Летния театър в Бургас на 9 септември.

Орлин Горанов заедно с оркестъра и солистите на Музикално-драматичния театър “Константин Кисимов” във Велико Търново ще представят концерта “Дихание” на разградска сцена.

Музикалният спектакъл е на 25 ноември в Общинския културен център, съобщи организаторът Петър Петров.

Концертът обединява в програмата си мюзикъл, оперета и български музикални шедьоври. Програмата включва произведения от Йохан Щраус (син), Имре Калман, Мич Лий, Фредерик Лоу, Алън Менкен, Ленард Бърнстейн, Андрю Лойд Уебър, които ще звучат под диригентската палка на Васил Вълчев. 

Орлин Горанов ще изненада публиката с изпълнения на обичани дуети от оперетата „Царицата на чардаша” на Калман, песен и дует от мюзикъла „Човекът от Ла Манча”, както и с популярни песни от своя репертоар. В дуетните превъплъщения негови партньори на сцената ще бъда

Съвместна изложба „Палитра“ бе открита в Търговище, като представя преподаватели-художници от партньорски университети в Шумен и Истанбул. 

Домакин на експозиция е Художествена галерия „Никола Маринов“. В нея са подредени повече от 70 платна на общо 16 творци.

Представени са шестима автори от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ и десет от университета „Гилешим“ в Истанбул. Показани са творби на живописта, графиката, дигитални принтове.

Куратори на изложбата са съответно проф. Димитър Чолаков от българското висше учебно заведение и проф. д-р Исмет Чавушоглу от партньорския университет.

Събитието откри директорът на галерията в Търговище Пламен Проданов. Той обяви, че чрез изложба „Палитра“ пространството на Художествена галерия „Никола Маринов“ става пресечна т

Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж. 

Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.

Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.

Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ

Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.

По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.

В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.

Картина, намерена от вехтошар в изба в Капри, Италия, преди повече от 60 години, може да се окаже творба на Пикасо, съобщи ДПА. 

Десетилетия наред картината е висяла в евтина рамка на стена в дома на търговеца. Настоящите собственици са се допитали до експерти, които са им казали, че асиметричният портрет на жена е вероятно да се окаже творба на Пикасо. 

Вестник "Ил Джорно" съобщава, че анализът на експертите от швейцарската фондация "Аркадия" показва, че подписът на Пикасо е автентичен.

Луиджи Ла Росо от Помпей е почиствал избеното помещение на вила в Капри през 1962 г., когато е открил навитата на руло картина. Той я е взел със себе си и я е окачил в дома си. Синът му Андреа е казал пред репортери, че майка му е мразила картината, намирала я е за "грозна" и е искала да я махне от стената в дома.

"Родителите ми бяха обикновени хора, не знаеха

Спектакълът е създаден по оригиналния текст на Добри Войников и музиката на Дечо Таралежков. Негов режисьор е Борис Дюлгеров, който е автор и на сценария, а диригент е Васил Вълчев.

Артистите от МДТ "Константин Кисимов" ще гостуват на същата сцена и на 12 септември с комедията „Не сме от тях“ по разказите на Чудомир. Спектакълът е носител на наградата „Комедиен хит на сезона 2023“ на Фондация „Чудомир“.

Тази година актрисата Стефка Златкова, която участва в него, спечели приза за най-добра женска роля от Първия фестивал на комедийните спектакли „Чудото“ в Павел баня.

През месец септември Великотърновският театър за първи път ще представи в турне своя нов спектакъл „Крадецът на праскови“. Героите от едноименната повест на Емилиян Станев оживяват на театралната сцена точно 60 години след създаването на филма на Въло Радев.

Новата интерпретация на произведението на бележития великотърновец прави режисьорът Бойко Илиев, който е автор и на драматизацията на текста.

На 18 септември постановката ще бъде представена в Радомир, на следващия ден – в Етрополе, а на 25 септември – в зала „Борис Христов“ в Пловдив. На 25 септември екипът на

МДТ ще зарадва и детската публика в града под тепетата със спектакъла „Пипи дългото чорапче“.

Първият премиерен спектакъл на Великотърновския театър за новия творчески сезон е операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт. В новото оперно заглавие участват солисти, оркестър, хор и балет на МДТ „Константин Кисимов“, а диригент-постановчик е маестро Георги Патриков.

Специално за репетициите в старата столица пристигнаха артисти от Китай, Сърбия, Русия, Северна Македония и различни оперни театри в България, които са избрани след кастинг.

Операта „Сватбата на Фигаро“ ще бъде представена пред публика на 3 октомври в голяма зала на МДТ "Константин Кисимов". Режисьор на спектакъла е Петко Бонев, над сценичния дизайн и костюмите работи Ася Стоименова, а с 3D мапинга се е заела Лора Руневска – elektrick me. В постановъчния екип участват още хореографът Катя Богданова, хормайсторът Яница Първанова, концертмайсторът Мария Павлова, корепетиторите Росица Тарапанова и Кристияна Абрашева. Помощник режисьор е Румяна Атанасова.

На 10 октомври в голяма зала на МДТ е премиерата на пиесата „През октомври без теб“ от Константин Илиев. Спектакълът е копродукция на Великотърновския театър с НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“. В него участват студенти от класа по актьорско майсторство на проф. Пламен Марков, а в ролята на бай Минко ще е звездата на МДТ Иван Митев. Режисьор на пиесата е проф. Марков, художник е проф. Мира Каланова, а музиката е на Петя Диманова. Сценографията е дело на студенти от класа по сценография на проф. Каланова.

От културната институция посочиха, че приходите й от продадени билети за първото полугодие на 2024 година са над 270 000 лв. За шестте месеца артистите са изиграли 62 представления, 14 от които са били на собствена сцена, а 48 - в турне в 30 града на страната. Те са гледани от 16 312 души публика. Отчетът показва още, че най-много зрители и най-големи приходи в размер на 87 139 лв. за първото шестмесечие са реализирани от концерта „Дихание“ с участието на Орлин Горанов. След това се нарежда спектакълът „Не сме от тях“, създаден по разказите на Чудомир. Той е игран 10 пъти, а приходът от продадени билети възлиза на 52 122 лв.

През месец юли МДТ "Константин Кисимов" продължи с активната си дейност. Оркестър и солисти представиха в няколко града на България концертите „Симфонично пътешествие“, „Балканика“ и „Дихание“, в които участват популярни и обичани родни изпълнители. Същия месец бе направена премиера и на операта "Страната на усмивките" на Франц Лехар. Няколко дни по-късно тя стана част и от деветото издание на Летен оперен фестивал „Сцена на вековете“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.